Zabiegi higienizacyjne

Zabiegi higienizacyjne to działanie profilaktyczne mające na celu zachowanie zdrowia jamy ustnej i zapobieganie pojawianiu się chorób przyzębia. Głównym powodem chorób przyzębiaj jest gromadząca się na naszych zębach już w kilka godzin po szczotkowaniu płytka nazębna – lepka warstwa biofilmu składająca się z bakterii, białek śliny oraz resztek pokarmowych.

Z czasem płytka nazębna ulega mineralizacji, czyli przekształceniu w kamień. Nagromadzonie płytki i kamienia predysponuje do powstawania próchnicy, stanów zapalnych dziąseł,, a także periimplantitis a w konsekwencji utraty implantów.

Dodatkowo kamień nazębny doprowadzając do niekorzystnego środowiska bakteryjnego w jamie ustnej sprawia, że bakterie rozprzestrzeniają się na resztę organizmu. Zdrowie jamy ustnej nie ogranicza się więc tylko do niej samej, ale pomaga zachować prawidłowe funkcjonowanie całego ciała. Nagromadzony kamień nazębny może doprowadzić do poważnych chorób układu pokarmowego, oddechowego czy krążenia.

To dlatego tak ważne jest regularne usuwanie płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego. Profesjonalne zabiegi higienizacyjne w gabinecie stomatologicznym są tu niezbędnym uzupełnieniem domowej higieny.

Świadomość konieczności dbania o zdrowie jamy ustnej jest na szczęście coraz większa. Wielu pacjentów doskonale zdaje sobie sprawę z konieczności dokładnego szczotkowania zębów minimum dwa razy dziennie, a także regularnie odbywa wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Niestety nie każdy jest jeszcze świadomy tego, jak ważne jest korzystanie z zabiegów higienizacyjnych dwa razy do roku.

Higienizacja jamy ustnej — zabiegi

Przeprowadzanie regularnych zabiegów higienizacyjnych ma na celu zapobieganie powstawaniu chorób jamy ustnej, w tym próchnicy. Obejmują one usuwanie kamienia, przebarwień, oraz płytki bakteryjnej.

W skład pełnego pakietu zabiegów higienizacyjnych wchodzą najczęściej: skaling, piaskowanie, fluoryzacja.

Higienizacja zębów to seria na ogół bezbolesnych zabiegów. Należy jednak przyznać, że skaling i piaskowanie mogą być dla niektórych pacjentów niekomfortowe, szczególnie w przypadku osób z nadwrażliwością zębów. W takich sytuacjach istnieje jednak możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego.

Zabiegi higienizacyjne wykonywane są przez dyplomowane higienistki. Poza skutecznym oczyszczeniem zębów przeprowadzają one także dokładny instruktaż higieny jamy ustnej z ukierunkowaniem na wyeliminowanie błędnych nawyków indywidualnie u każdego pacjenta. Tak spersonalizowane wskazówki są niezwykle cennymi informacjami pozwalającymi znacznie poprawić stan swoich zębów i dziąseł na co dzień.

Skaling

Zabiegiem wykonywanym w ramach higienizacji jamy ustnej jest skaling. Polega on na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni zębów.

Kamień nazębny osadza się przede wszystkim w przestrzeniach międzyzębowych oraz w okolicy dziąseł, a jego usunięcie domowymi sposobami jest najzwyczajniej niemożliwe. Zalegający kamień nazębny może być przyczyną rozwoju próchnicy, zapalenia przyzębia a w konsekwencji utraty zębów. Dlatego też jego regularne usuwanie w gabinecie stomatologicznym jest tak ważne.

Piaskowanie zębów

Kolejnym istotnym zabiegiem higienizacyjnym jest piaskowanie zębów. Piaskowanie polega na usunięciu z powierzchni zębów przebarwień, osadów oraz ewentualnych pozostałości kamienia nazębnego.

Zabieg piaskowania wykonuje się z użyciem piaskarki oraz odpowiednio dobranych środków, potocznie nazywanych piaskiem dentystycznym, które są w stanie oczyścić powierzchnię zębów bez jej uszkodzenia.

W Dębowa Clinic pracujemy z wykorzystaniem ultranowoczesnego systemu Air Flow Prophylaxis Master szwajcarskiego producenta EMS. Jest to obecnie najbardziej innowacyjny sprzęt do skalingu i piaskowania zębów, pozwalającym na ich wysoce skuteczne oczyszczenie nieporównywalne z żadnym innym urządzeniem higienizacyjnym – przy zachowaniu jednoczesnej niezwykłej delikatności dla dziąseł i szkliwa.

Fluoryzacja

Fluoryzacja zębów polega na pokryciu ich powierzchni specjalnym lakierem zawierającym fluor. Ze względu na to, że preparat ten może utrzymywać się na zębach przez dłuższy czas, uwalnianie fluoru ma charakter stopniowy.

Nałożenie preparatu z fluorem pozwala zmniejszyć ewentualną nadwrażliwość pozabiegową, wzmocnić zęby oraz je zremineralizować. Fluoryzacja nie jest jednak obowiązkowym elementem higienizacji.

Jaką techniką wykonywane są zabiegi?

Skuteczne usuwanie kamienia za pomocą skalingu zawdzięczamy zaawansowanej technologii ultradźwiękowej. Fale ultradźwiękowe przenoszone przez końcówkę skalera na oczyszczane miejsca rozkruszają twardy kamień.

Usuwanie osadów i przebarwień umożliwiają natomiast drobinki piasku stomatologicznego wypuszczanego z piaskarki pod dużym ciśnieniem. Docierają one do każdego, nawet najtrudniej dostępnego miesca, pozostawiając zęby idealnie czyste i wolne od przebarwień.

Należy tu podkreślić, że zarówno skaling, jak i piaskowanie są zupełnie bezpieczne dla szkliwa, nie uszkadzając jego powierzchni oraz w pełni komfortowe dla pacjenta.

Zobacz również