Dlaczego należy korygować wady zgryzu?
Leczenie ortodontyczne przeprowadza się nie tylko z powodów zdrowotnych, ale również estetycznych oraz funkcjonalnych. Wyleczony ortodontycznie zgryz to zarówno harmonijny uśmiech, jak i mniejsze ryzyko procesów paradontycznych oraz próchnicy.
Leczenie ortodontyczne a wiek pacjenta
Leczenie ortodontyczne można rozpocząć w każdym wieku – zarówno ze względów profilaktycznych, jak i estetycznych. Przebieg leczenia i zastosowany aparat na zęby może się jednak różnić w zależności od wieku pacjenta.
Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty? Skaner wewnątrzustny
Pierwsza wizyta u ortodonty to tak zwana konsultacja. Obejmuje ona:
- Przeprowadzenie pełnego wywiadu z pacjentem — lekarz poznaje historię pacjenta, powód wizyty, a także oczekiwania względem efektów leczenia.
- Ogólne badanie stanu jamy ustnej pacjenta — sprawdzenie stanu uzębienia, symetrii twarzy, pracy języka.
- Badaniu wewnątrzustne z pomocą skanera — dzięki tej nowoczesnej technologii, pobieranie standardowego wycisku zębów nie jest już potrzebne. Lekarz umieszcza w ustach Pacjenta specjalną końcówkę skanującą, która umożliwia wykonanie sekwencji zdjęć. Pojedyncze zdjęcia składane są następnie w jedną całość — powstaje cyfrowy wycisk zębów. Badanie skanerem jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla pacjenta.
- Wykonanie zdjęć RTG i innych niezbędnych badań diagnostycznych.
Na podstawie wspomnianych badań oraz wywiadu ortodonta jest w stanie zaproponować pacjentowi plan leczenia.
Aparaty ortodontyczne — rodzaje
W Dębowa Clinic leczenie ortodontyczne przeprowadzamy za pomocą różnych typów aparatów na zęby, dopasowanych indywidualnie do danego przypadku. Terapię prowadzimy zarówno aparatami stałymi, jak i wyjmowanymi. Oferujemy także nakładki ortodontyczne.
Aparat stały
Aparat stały zakłada się poprzez zamocowanie do zębów specjalnych zamków i drucików, które powoli przesuwają zęby w odpowiednim kierunku. Sprawdzi się on w przypadku nawet bardzo zaawansowanych wad zgryzu i może być używany u osób w każdym wieku.
Jak sama nazwa wskazuje, gdy ortodonta założy aparat stały, pacjent nie będzie w stanie sam go zdjąć. Bardzo ważne jest więc, aby podczas leczenia zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. Nie można doprowadzić do sytuacji, w której płytka nazębna będzie odkładać się w okolicy zamków.
Rodzaje aparatów stałych:
Stały metalowy – tradycyjny aparat ortodontyczny, który składa się z metalowych zamków zamocowanych na każdym zębie i połączonych łukiem i kolorowymi ligaturami. Ligatury to małe gumki, które trzymają łuk w miejscu i mogą być zmieniane na każdej wizycie. Wizyty kontrolne zwykle odbywają się co 4-6 tygodni, a leczenie trwa zazwyczaj od 18 do 36 miesięcy.
ICONIX – to nowoczesna wersja aparatu stałego metalowego, która wyróżnia się bardziej estetycznymi zamkami. Delikatna, złota warstwa wierzchnia, idealnie komponuje się z zębami pacjenta, gwarantując doskonały wygląd. Wizyty kontrolne odbywają się co 4-6 tygodni, a leczenie trwa zwykle od 18 do 36 miesięcy.
Rodowany – metalowe zamki o wysokiej estetyce, którą zawdzięczają pokrytej rodem powierzchni. Wizyty kontrolne odbywają się co 4-6 tygodni, a leczenie trwa zwykle od 18 do 36 miesięcy.
Estetyczny – zamki z przezroczystej ceramiki w związku z czym osiągamy efekt wysokiej estetyki i aparat nie rzuca się w oczy. Wizyty kontrolne odbywają się co 4-6 tygodni, a leczenie trwa zwykle od 18 do 36 miesięcy.
Bezligaturowe aparaty ortodontyczne – wykorzystują samoligaturujące zamki, co eliminuje potrzebę stosowania ligatur(gumek). Występują w wersji metalowej oraz ceramicznej(estetycznej). Wymagają mniejszej liczby wizyt kontrolnych. Wizyty kontrolne odbywają się średnio co 8-12 tygodni, a leczenie trwa zwykle od 18 do 36 miesięcy.
Aparat wyjmowany
Aparat wyjmowany to aparat, który pacjent może zakładać i wyciągać z ust, gdy tylko chce. Aby jednak leczenie przebiegało zgodnie z planem, należy nosić go co najmniej kilkanaście godzin na dobę. Najczęściej robi się to podczas snu.
Aparat wyjmowany ma niestety ograniczone działanie i stosuje się go najczęściej w przypadku leczenia dzieci.
Nakładki ortodontyczne
Nowoczesna ortodoncja umożliwia także nowy rodzaj leczenia — za pomocą nakładek ortodontycznych. W Dębowa Clinic oferujemy naszym pacjentom leczenie nakładkami Orthero.
Technologia Orthero stosowana w ortodoncji estetycznej jest metodą leczenia ortodontycznego za pomocą przeźroczystych nakładek używanych w odpowiedniej kolejności, która doprowadza do korekty uzębienia pacjenta. Metoda ta eliminuje konieczność stosowania tradycyjnego aparatu ortodontycznego. Niestety nie każdy pacjent kwalifikuje się do takiego leczenia.
Ile trwa leczenie ortodontyczne?
Nie da się jednoznacznie określić czasu trwania leczenia ortodontycznego Jest on zależny od wieku pacjenta, wady zgryzu, a także wybranej metody leczenia.
Dla przykładu, leczenie ortodontyczne aparatem stałym trwa średnio około 2-2,5 roku, ale w zależności od stopnia zaawansowania wady, może przedłużyć się nawet do 3 lat. Należy także dodać, że po zdjęciu aparatu konieczne jest noszenie aparatu retencyjnego, czyli retainera, którego celem jest utrzymanie efektów leczenia. Warto także podkreślić, że leczenie wad zgryzu u dzieci i młodzieży trwa na ogół krócej niż u osób dorosłych.
Ile wizyt należy odbyć w trakcie leczenia?
Podczas trwania całego leczenia ortodontycznego należy odbywać wizyty kontrolne u ortodonty. Na ogół mają one miejsce co 4-6 tygodni, a ich celem jest kontrola stanu uzębienia, a także samego aparatu. Ortodonta może więc sprawdzić, czy zęby przesuwają się w odpowiednim kierunku oraz dostosować nacisk wywierany przez aparat.