Stomatologia zachowawcza


Stomatologia zachowawcza skupia się głównie na zapobieganiu oraz leczeniu próchnicy w taki sposób, by przedłużyć żywotność zębów oraz zachować ich naturalny wygląd. Końcowym etapem leczenia zachowawczego jest odbudowa tkanek zęba materiałami kompozytowymi.

Próchnica jest najczęstszą chorobą jamy ustnej – zwłaszcza wśród dzieci. Za jej powstanie odpowiadają bakterie bytujące w naturalnie tworzącym się na powierzchni naszych zębów biofilmie, zwanym płytką nazębną.

Nadmierne gromadzenie się płytki nazębnej oraz nieprawidłowy odczyn pH w jamie ustnej są główną przyczyną próchnicy, dlatego tak ważna jest prawidłowa higiena oraz dieta.

Nieleczona próchnica doprowadza nawet do utraty zębów, poza tym skutkuje innymi chorobami, bowiem jej bakterie rozprzestrzeniają się po całym organizmie. Będąc chorobą zakaźną z łatwością atakuje również sąsiednie zęby.

To dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie próchnicy i wdrożenie odpowiedniego postępowania stomatologicznego.

Niestety często zdarza się też tak, że zaawansowany proces próchnicowy powoduje w konsekwencji nieodwracalny stan zapalny miazgi. W takiej sytuacji stomatologia zachowawcza i samo wypełnienie może nie wystarczyć. W Dębowa Clinic za pomocą leczenia kanałowego staramy się jednak wyleczyć i uratować każdy ząb.

Przegląd stomatologiczny

Przegląd stomatologiczny powinien być wykonywany raz na pół roku. Dodatkowo średnio raz na 2 lata zaleca się wykonać zdjęcie panoramiczne, które da pełniejszy wgląd w uzębienie oraz w otaczające je tkanki.

Profilaktyka jest kluczowym elementem w dbaniu o piękny i zdrowy uśmiech. W naszej klinice kładziemy na nią szczególny nacisk, edukując Pacjenta w zakresie higieny jamy ustnej i motywując go do wdrażania zdrowych nawyków.

Wypełnienia kompozytowe

Zakładane wypełnienia w Dębowa Clinic starannie modelujemy w celu uzyskania jak najwyższej estetyki odbudowanego zęba. Korzystamy z najnowszych materiałów, które są znacznie bardziej wytrzymałe i szczelne, a także dużo lepiej imitujące naturalne tkanki niż materiały wykorzystywane parę lat temu.

Usunięcie zainfekowanych przez próchnicę tkanek oraz założenie wypełnienia kompozytowego przeprowadzamy zwykle w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu zabieg jest dla pacjenta całkowicie bezbolesny.

Ile trwa leczenie próchnicy zębów

Wypełnienie jednego ubytku, w zależności od jego rozmiarów, zajmuje średnio od 30 minut do godziny.

Sytuacja wygląda jednak inaczej, jeśli próchnica jest bardzo zaawansowana. Jeśli stan zębów pacjenta wymaga leczenia kanałowego, nie da się jednoznacznie określić czasu trwania leczenia — będzie on indywidualny dla każdego pacjenta.

Zobacz również