Leczenie endodontyczne (kanałowe)
Leczenie endodontyczne zajmuje się chorobami miazgi zęba i zwykle jest jedyną szansą na uratowanie pacjenta przed ekstrakcją.
Korzyści skutecznego leczenia kanałowego są niebagatelne. Przede wszystkim pozwalają na zachowanie bezcennych tkanek własnych. Nawet jeśli ząb jest bardzo zniszczony, jego zachowana dzięki leczeniu endodontycznemu część będzie stanowić solidny zrąb pod koronę lub nakład.
Jak wygląda leczenie kanałowe?
Podczas leczenia kanałowego z komory zęba oraz z kanałów korzeniowych usuwana jest zainfekowana miazga. Kanały są odpowiednio poszerzane, odkażane, a pod koniec szczelnie wypełniane specjalnymi materiałami pochodzenia naturalnego.
Cały zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, co zapewnia Pacjentowi maksymalny komfort leczenia i brak doznań bólowych.
W Dębowa Clinic endodoncja wykonywana jest zgodnie ze światowym standardem leczenia. Każdy taki zabieg przeprowadzamy z wykorzystaniem mikroskopu endodontycznego, który zapewnia nam najwyższą precyzję, a tym samym skuteczność leczenia.
Wykonywane zabiegi endodontyczne
W naszym gabinecie w Kwidzynie wykonujemy cały szereg różnorodnych zabiegów z zakresu endodoncji mikroskopowej. Do najczęściej wykonywanych należą:
- leczenie kanałowe zębów – zarówno pierwotne, jak i powtórne (reendo)
- usuwanie z kanałów zębowych starych wkładów koronowo-korzeniowych
- zamykanie perforacji
- usuwanie złamanych narzędzi z kanałów
- usuwanie z kanałów cementu
Co może świadczyć o konieczności leczenia kanałowego??
Do dolegliwości, które mogą zwiastować konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego, zaliczamy:
- silny, promieniujący ból zęba, który utrzymuje się kilka dni,
- dużą wrażliwość zęba na niską i wysoką temperaturę,
- ból nocny
- wysięk ropny lub obrzęk tkanek w okolicy zęba
Często jednak ząb, w którym doszło do martwicy miazgi, nie daje żadnych dolegliwości – taki przypadek również kwalifikuje się do leczenia endodontycznego. Martwicę miazgi diagnozujemy na podstawie badania lekarskiego oraz zdjęć rentgenowskich.
Należy tu nadmienić, że nie zawsze kliniczny stan zęba umożliwia leczenie kanałowe. Jeśli ściany zęba są zbyt zniszczone (zwłaszcza pod dziąsłem) lub tkanki wokół korzeni uległy rozległym uszkodzeniom, leczenie endodontyczne może okazać się nie tylko nieskuteczne, ale w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe do przeprowadzenia.
By ocenić stan zęba i tkanek wokół, przed każdym leczeniem endodontycznym wykonujemy zdjęcie RTG.
Jak długo trwa leczenie kanałowe?
W zależności od stanu zęba oraz warunków anatomicznych w jamie ustnej leczenie przeprowadzamy na jednej lub dwóch wizytach. W niektórych przypadkach konieczna może być również trzecia wizyta.
Czas trwania jednej wizyty to zazwyczaj 60-90 minut. W odstępach pomiędzy wizytami pacjent nosi opatrunek tymczasowy.
Czy leczenie endodontyczne jest konieczne? Nie ma alternatywy dla tego leczenia?
Leczenie endodontyczne jest jedynym sposobem, by opanować i usunąć zainfekowane tkanki miazgi zęba, a tym samym zachować go w zębodole na długie lata. Jedyną alternatywą jest ekstrakcja i leczenie implantologiczne.
Nie podejmując żadnych działań, pacjent doznaje bardzo silnych dolegliwości bólowych i ryzykuje swoim zdrowiem – nie tylko jamy ustnej, lecz całego organizmu, bowiem bakterie mogą rozprzestrzeniać się na inne narządy w ciele.