Implanty

Implanty marki Straumann i Thommen

Pacjentom Dębowa Clinic oferujemy implanty szwajcarskich marek Straumann oraz Thommen, znanym z dążenia do perfekcji i poszukiwania rozwiązań, które są w stanie umożliwić jak najwierniejsze odtworzenie naturalnego uzębienia pacjenta. Chodzi zarówno o pojedyncze braki zębowe, jak i całkowite bezzębie. Efektem 35 lat udokumentowanych badań naukowych jest ponad 700 publikacji. Wynika z nich, że w około 97% przypadków wszczepień, implanty te zachowały swoją funkcjonalność przynajmniej 10 lat.

Jak możemy rozpocząć leczenie implantologiczne?

Zanim pacjent zdecyduje się na podjęcie leczenia implantologicznego, konieczne jest umówienie się na konsultację do specjalisty. Aby lekarz mógł przygotować dla pacjenta indywidualny plan leczenia, w pierwszej kolejności musi:

  • Przeprowadzić wywiad medyczny,
  • Wykonać odpowiednie badania diagnostyczne,
  • Wykonać odpowiednie zdjęcia RTG i tomografię komputerową

Na podstawie uzyskanych informacji, lekarz jest w stanie zaproponować pacjentowi plan leczenia, oraz przedstawić jego koszt, możliwe efekty i czas leczenia.

Kiedy zdecydować się na implanty zębów?

Braki w uzębieniu to problem natury zarówno estetycznej, jak i funkcjonalnej. Utrata zęba może być konsekwencją nieszczęśliwego wypadku lub choroby. Ząb może być także usunięty w gabinecie stomatologicznym, np. Gdy jego większa część została złamana i odbudowa nie jest możliwa. Niezależnie jednak od przyczyny, braków zębowych nie można lekceważyć, gdyż mogą mieć one poważne konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej. Im szybciej pacjent zgłosi się do implantologa, tym lepiej. Po utracie zęba otaczające go kości zaczynają zanikać, a rozkład sił podczas żucia ulega zmianom. Konsekwencjami tych zmian są między innymi bóle, obniżenie komfortu życia, a nawet zmiana rysów twarzy. Zabieg implantacji sprawdzi się zarówno w przypadku pojedynczych braków zębowych, jak i u pacjentów z całkowitym bezzębiem.

Dlaczego warto wybrać implanty?

Implanty zębowe to wysoce zaawansowane technicznie rozwiązanie umożliwiające uzupełnienie braków zębowych w jamie ustnej pacjenta. Do ich największych zalet należą:

  • Wysokiej jakości materiały — Implanty wykonane są z tytanu, dzięki czemu z łatwością tolerowane są przez organizm człowieka. Nie wywołują one także reakcji alergicznych.
  • Komfort użytkowania — w przeciwieństwie do ruchomych protez, rozwiązania protetyczne osadzone na implantach nie wypadną w trakcie użytkowania, nie będą się także przemieszczać w czasie jedzenia czy też rozmowy.
  • Estetyka — implanty zębowe wyglądają i zachowują się jak zęby własne pacjenta, czasem nie sposób odróżnić ich gołym okiem, dzięki czemu wielu pacjentów może odzyskać piękny uśmiech i pewność siebie.
  • Trwałość — przy zachowaniu odpowiedniej higieny, implanty zębowe mogą posłużyć pacjentowi nawet całe życie.

Co to są implanty zębowe?

Choć implanty potocznie nazywa się trzecimi zębami, w rzeczywistości bardziej adekwatne byłoby porównanie ich do korzeni zębowych. Sam implant to wykonana z tytanu śruba, na której mocuje się odpowiednią pracę protetyczną (koronę, protezę lub most).

Jak wygląda wszczepienie implantu zęba?

Wszczepienie implantu zęba to zabieg chirurgiczny przeprowadzany przy znieczuleniu miejscowym, którego dawka dostosowywana jest indywidualnie do każdego pacjenta. Dzięki temu pacjent nie odczuwa żadnego bólu ani dyskomfortu. Sam zabieg nie należy do skomplikowanych, trwa zazwyczaj około 30 minut. Lekarz nacina dziąsło, po czym nawierca otwór w tkance kostnej. Do otworu następnie wszczepiany jest implant, a na dziąsło zakładane są szwy. Po zakończonym zabiegu mogą przez 1-2 dni wystąpić dolegliwości bólowe – jest to naturalny objaw procesu gojenia. Kontynuacja leczenia możliwa jest po 3 miesiącach, ponieważ tyle zajmuje integracja implantu z kością. Przystępujemy wtedy do zastosowania odpowiedniego rozwiązania protetycznego.

Proteza na implantach

Jako alternatywę dla tradycyjnych protez akrylowych (tańszych, ale powodujących dyskomfort i zanik kości) w Dębowa Clinic oferujemy pacjentom innowacyjne protezy oparte na implantach. Jest to doskonałe rozwiązanie szczególnie dla pacjentów, którzy utracili wszystkie zęby naturalne. Proteza taka odznacza się stabilnością, przez co jest funkcjonalna i wygodna. Zapewnia estetykę uśmiechu, znakomicie imitując naturalne uzębienie pacjenta. Jest dobrze tolerowana przez organizm, nie przyczynia się do zaniku kości. Założenie jej wymaga wszczepienia czterech implantów w szczęce (przy protezach górnych) lub dwóch w żuchwie (protezy dolne). Proteza zostaje ustabilizowana przy użyciu łączników oraz zatrzasków (może być wyjęta z jamy ustnej w każdej chwili, prosta w higienizacji).

Podniesienie dna zatoki szczękowej metodą otwartą i zamkniętą

Podniesienie dna zatoki szczękowej, to zabieg chirurgiczny przygotowujący do leczenia implantologicznego. Jest on konieczny u osób, u których dno zatoki szczękowej położone jest zbyt nisko (co uniemożliwia wszczepienie implantów). Podnoszenie dna zatoki szczękowej może zostać wykonane metodą otwartą lub zamkniętą. Metoda otwarta polega na wycięciu w bocznej ścianie zatoki szczękowej niewielkiego otworu, do którego wprowadza się materiał kościozastępczy. Po zabiegu następuje proces regeneracji kości umożliwiający późniejsze wprowadzenie implantu. Metoda ta pozwala na dużo większą odbudowę utraconej kości niż metoda zamknięta (nawet do 15 mm). Zabieg ten powinien mieć miejsce najlepiej na kilka miesięcy przed wszczepieniem implantu. Natomiast metoda zamknięta (osteotomowa) może być zastosowana nawet podczas samego zabiegu wszczepiania implantów, ale tylko w przypadku gdy pacjent posiada wystarczająco dużo własnej tkanki kostnej. Wówczas do aplikacji materiału kościozastępczego wykorzystuje się otwory pod wprowadzenie implantów.

Jak dbać o implanty?

Implanty zębowe są niezwykle wytrzymałe. W przeciwieństwie do zębów własnych pacjenta są one odporne między innymi na próchnicę czy demineralizację, a także nie wykazują nadwrażliwości na zimne i ciepłe pokarmy. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba o nie dbać. Brak prawidłowej higieny jamy ustnej może doprowadzić do pojawienia się komplikacji po wszczepieniu implantów, a nawet do ich utraty.
Dla utrzymania efektów leczenia implantologicznego niezbędna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Polega ona nie tylko na regularnym czyszczeniu zębów oraz przestrzeni międzyzębowych, ale i profesjonalnych zabiegach higienizacyjnych, takich jak skaling i piaskowanie. Zabiegi te polegają na oczyszczaniu powierzchni zębów, koron protetycznych i implantów z kamienia nazębnego, płytki bakteryjnej i osadów. Pozytywnie wpływają na estetykę uśmiechu i pozwalają zapobiec następstwom przewlekłego stanu zapalnego. Są niezbędne dla zachowania zdrowia dziąseł i całego przyzębia oraz utrzymania integracji implantu z tkankami miękkimi i kostnymi.
Otaczające implant tkanki dziąsła stanowią naturalną barierę ochronną kości, w którą wszczepiony jest tytanowy korzeń zęba. Zabiegi higienizacyjne utrzymujące zęby pacjenta bez kamienia nazębnego wpływają na długotrwałe efekty leczenia implantoprotetycznego. Ważne są regularne wizyty kontrolne u higienistki stomatologicznej – co 3- 6 miesięcy, w zależności od pacjenta. Raz do roku wskazane jest także badanie radiologiczne.

Jak czyścić implanty zębowe?

Implanty zębowe należy myć w ten sam sposób, jak robi się to z zębami własnymi. Przez kilka pierwszych tygodni po zabiegu implantacji, najlepiej jest jednak robić to ze wzmożoną delikatnością. Pomocna może być szczoteczka z miękkim włosiem, a także pasta o działaniu antybakteryjnym.

Czy implanty zębów trzeba wymieniać?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy implanty zębowe posłużą pacjentowi do końca życia, czy też będą wymagały wymiany. Zależy to od wielu czynników, z których najważniejszymi są ogólny stan zdrowia pacjenta i zachowanie odpowiedniej higieny. Zakładając, że pacjent będzie odbywać regularne wizyty kontrolne u stomatologa oraz odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej, implanty mogą posłużyć mu nawet przez kilkadziesiąt lat. Wśród czynników skracających żywotność implantów należy wymienić przede wszystkim: kserostomię, niedobory wit. D, palenie papierosów, choroby ogólnoustrojowe takie jak cukrzyca (zwłaszcza niekontrolowana), nowotwory kości oraz leczenie bisfosfonianami przy osteoporozie.

Zobacz również