Odczuwasz dyskomfort podczas jedzenia ulubionych potraw? Ból może odebrać nawet największy apetyt. Problemy zdrowotne jamy ustnej potrafią uprzykrzać codzienność. Jedną z częstych dolegliwości jest nadwrażliwość zębów. Brak interwencji i wizyty w gabinecie dentystycznym w przypadku pojawienia się tego problemu może doprowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Co powoduje nadwrażliwość zębów? Poznaj przyczyny schorzenia i dowiedz się, jak możesz sobie z nim poradzić.
Co to jest nadwrażliwość zębów?
Zębina ma część koronową i korzeniową. Pierwsza z nich jest pokryta szkliwem, druga cementem. Utrata tkanek w tych obszarach powoduje odsłonięcie zębiny i przykre objawy. Nadwrażliwość zębów to reakcja bólowa, która zachodzi w momencie ekspozycji uzębienia na produkty słodkie i kwaśne oraz na bodźce termiczne lub dotykowe.
Manifestacja nadwrażliwości zębów może być podobna do innych schorzeń jamy ustnej, dlatego tylko konsultacja z lekarzem stomatologiem daje możliwość jednoznacznego potwierdzenia źródła dolegliwości. Objawy nadwrażliwości zębów mogą pojawiać się również w przypadku:
- Próchnicy,
- Chorób przyzębia (jednym z najczęstszych problemów są stany zapalne dziąseł),
- Zapalenia miazgi,
- Uszkodzeń mechanicznych zęba,
- Niektórych zabiegów stomatologicznych.
Nie podejmuj zatem prób leczenia na własną rękę. Wyłącznie specjalista potwierdza, czy ma do czynienia z faktyczną nadwrażliwością, czy też innym schorzeniem, które objawia się w tożsamy sposób.
Nadwrażliwość zębów – przyczyny
Powodem problemu nadwrażliwości najczęściej jest odsłonięta zębina. Dzieje się tak w wyniku:
- Refluksu żołądkowego (niezdrowa dieta wzmaga zgagę, a kwasy żołądkowe wracające się do przełyku drażnią wnętrze jamy ustnej, przyczyniając się także do ubytków szkliwa),
- Bruksizmu,
- Recesji dziąseł,
- Nieprawidłowej higieny jamy ustnej i zbyt mocnego szczotkowania zębów,
- Stosowania na własną rękę produktów odpowiedzialnych za wybielanie zębów (proszki i inne specyfiki o właściwościach ściernych są szkodliwe dla szkliwa oraz mogą działać drażniąco na dziąsła).
Nadwrażliwość zębów – jak złagodzić dolegliwości?
W sytuacji, gdy ból zębów wrażliwych uniemożliwia Tobie normalne funkcjonowanie, warto wdrożyć pewne zmiany w codziennej rutynie, dzięki czemu objawy będą mniej dokuczliwe. Możesz stosować produkty do pielęgnacji zawierające hydroksyapatyt – działa on wzmacniająco na szkliwo i neutralizuje nadwrażliwość szyjek zębowych.
Leczenie nadwrażliwości zębów u dentysty – metody
Fundamentem leczenia nadwrażliwości zębów jest przywrócenie prawidłowego środowiska jamy ustnej. Aby tak się stało, należy zęby dokładnie doczyścić, usuwając z ich powierzchni płytkę nazębną i kamień nazębny.
W ramach higienizacji wykonywane jest także lakierowanie zębów, czyli pokrywanie ich warstwą fluoru. Pełni on funkcję sztucznego szkliwa i działa ochronnie, zabezpieczając Twoje zęby przed bakteriami oraz działaniem czynników drażniących, np. kwasów.
Podczas zabiegu higienistka przedstawia także instruktaż pielęgnacji jamy ustnej i prezentuje odpowiednią technikę szczotkowania. Nadwrażliwe zęby nie lubią intensywnego szorowania szczoteczką o twardym włosiu.
Chcąc zwalczyć nadwrażliwość zębów połącz zabiegi gabinetowe z odpowiednim postępowaniem w warunkach domowych. Regularne kontrole u specjalisty i przestrzeganie zaleceń są fundamentem powrotu do zdrowia Twojej jamy ustnej.
Domowe sposoby na nadwrażliwość zębów
Możesz stosować specjalistyczne płyny do płukania jamy ustnej a także pasty do zębów z odpowiednim składem. Wybierz szczoteczkę z miękkim włosiem.
Pamiętaj także o przestrzeganiu zaleceń dietetycznych. Unikaj zimnych napojów gazowanych oraz gorących lub zimnych potraw. Ogranicz słodkie i kwaśne pokarmy.
Jeśli zmagasz się z refluksem, przestrzegaj diety dostosowanej do Twoich potrzeb trawiennych, ponieważ nasilenie refluksu będzie się manifestować również w jamie ustnej, zmieniając (na niekorzyść) jej środowisko i oddziałując tym samym na szkliwo zębów.
Jak właściwie na co dzień pielęgnować jamę ustną z nadwrażliwością zębów?
Higiena jamy ustnej ma ogromny wpływ na zdrowie zębów wrażliwych, dlatego skoncentruj się na codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Pasta do zębów nie powinna mieć silnych właściwości ściernych, ponieważ może doprowadzić do pogłębienia problemu.
Możesz zdecydować się na produkty enzymatyczne, które rozpuszczają osady. Stosuj również specjalistyczne pasty zawierające fluorki cyny oraz żele z fosforanami i wapniem.
Nadwrażliwość zębiny to dolegliwość, którą eliminuje się kilkuetapowo. Powtarzanie codziennych czynności higienicznych, korzystanie z wizyt kontrolnych i wykonywanie regularnej higienizacji to trzy najważniejsze filary, dzięki którym powrócisz do komfortowego funkcjonowania na co dzień oraz odzyskasz zdrowy i estetyczny uśmiech. Bez bólu.