Jak usunąć kamień nazębny?

Kamień na zębach to efekt zmineralizowania się płytki nazębnej. Jest twardy i nie można go samodzielnie doczyścić z pomocą szczoteczki i pasty. Usuwanie kamienia nazębnego (skaling) to bezpieczna i nieinwazyjna oraz zalecana przez specjalistów procedura wykonywana w gabinecie stomatologicznym, dzięki której możesz cieszyć się pięknem uśmiechu na co dzień.

Co to jest kamień nazębny?

Patrzysz w lustro i uśmiechasz się, a po chwili przygasa Twój entuzjazm? Kamieniem nazębnym określa się twarde złogi pokrywające uzębienie. Jego obecność to jedna z głównych przyczyn rozwoju próchnicy, powstawania stanów zapalnych dziąseł oraz pogorszenia estetyki uśmiechu (zęby zmieniają kolor na pożółkły, ciemnoszary, a nawet brązowy). Jedynym bezpiecznym i skutecznym sposobem usuwania kamienia nazębnego jest zabieg skalingu.

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego

Główną przyczyną powstawania kamienia nazębnego jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Nagromadzona na powierzchni zębów płytka nazębna z czasem ulega procesowi mineralizacji i staje się stwardniałym pancerzem, który nie tylko negatywnie wpływa na zdrowie zębów, ale również zaburza ich estetykę.

Płytka nazębna wypełnia przestrzenie międzyzębowe, gdzie bardzo trudno dotrzeć włosiem szczoteczki. Jeśli zabiegi higieny są niedostatecznie dokładne, zgromadzone w zakamarkach zanieczyszczenia przybierają postać kamienia nazębnego. Wapnienie płytki nazębnej odbywa się za sprawą soli mineralnych zawartych w ślinie.

Objawy kamienia nazębnego

Na powierzchni zębów zbiera się pożółkła lub wręcz brązowa warstwa, której nie usuniesz samodzielnie przy pomocy szczoteczki i pasty oraz płynu do płukania jamy ustnej.

Oprócz wizualnych oznak problemu, jednym z objawów kamienia nazębnego jest także stan zapalny dziąseł. Możesz wówczas zaobserwować ich podrażnienie, a nawet krwawienie w momencie mycia zębów lub nitkowania.

Sposoby usuwania kamienia nazębnego

Higiena jamy ustnej to podstawa profilaktyki próchnicy i chorób przyzębia. Regularne szczotkowanie zębów, stosowanie irygatorów, nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej może uchronić Cię przed wytworzeniem się kamienia nazębnego.

Kiedy ten mimo wszystko powstanie – wystarczy udać się na higienizację. Jedynym uznawanym przez lekarzy sposobem na usuwanie kamienia nazębnego jest skaling wykonywany w gabinecie stomatologicznym.
Domowe metody pielęgnacyjne działają wspomagająco i wspierają utrzymanie optymalnego środowiska jamy ustnej, ale nigdy nie zastąpią profesjonalnej higienizacji.

W internecie krąży wiele porad, jak usunąć kamień nazębny w domu. Ani soda oczyszczona, ani żaden inny specyfik nie zastąpi bezpiecznej i potwierdzonej medycznie metody, dlatego w trosce o dobro swoich zębów zaufaj nowoczesnej stomatologii i temu, co o profilaktyce mówią wykwalifikowani specjaliści.

Usuwanie kamienia nazębnego u dentysty

Zabieg skalingu polega na manualnym lub ultradźwiękowym usunięciu powstałego na zębach pancerza. Skaler za pomocą emitowanych ultradźwięków kruszy kamień nazębny nie niszcząc przy tym szkliwa.

Wyróżnia się dwa typy skalingu (w zależności od lokalizacji kamienia nazębnego): naddziąsłowy i poddziąsłowy. Ten pierwszy polega na usunięciu kamienia z powierzchni korony zęba. Skaling poddziąsłowy jest bardziej zaawansowaną procedurą, która polega na oczyszczeniu kieszeni poddziąsłowych znajdujących się poniżej linii dziąseł. Zabieg ten powinien być wykonany, jeśli masz tendencję do chorób przyzębia i nawracających stanów zapalnych dziąseł.

Czy można usunąć kamień nazębny z zębów w domu?

Dokładne szczotkowanie zębów oraz stosowanie nici dentystycznych i płynów do płukania eliminuje większość osadów. Jeśli jednak z powodu różnych czynników w Twojej jamie ustnej pojawił się kamień nazębny, który ma niezwykle twardą strukturę, wymaga on skruszenia za pomocą ultradźwięków emitowanych przez skaler.

Usunięcie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym jest bezpiecznym i w pełni komfortowym sposobem dbałości o zdrowie jamy ustnej. Profesjonalne czyszczenie u higienistki to duży krok w profilaktyce próchnicy, dzięki któremu możesz swobodnie się uśmiechać i cieszyć zdrowiem zębów przez cały czas.

Jak usunąć kamień nazębny?