Braki w uzębieniu wpływają negatywnie na estetykę uśmiechu, ale również powodują dysfunkcję układu stomatognatycznego. Jednym z nowoczesnych rozwiązań, z których możesz skorzystać, aby znów czuć się pewnie i atrakcyjnie, jest implant zęba. Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu zębowego?
Czym jest i kiedy warto rozważyć implant stomatologiczny?
Implanty zastępują naturalne korzenie utraconych zębów. To rozwiązanie może być stosowane zarówno w przypadku pojedynczych luk, jak też w sytuacji bezzębia. Metoda pozwala na bezpieczną, trwałą i stabilną odbudowę pełnego uśmiechu.
Implant zęba jest wykonany z biokompatybilnego materiału, który integruje się z kością. Dzięki temu stanowi trwałe wsparcie dla osadzonej na nim odbudowy protetycznej.
Jak długo trzeba czekać po wyrwaniu zęba, aby założyć implant stomatologiczny?
Leczenie implantologiczne może zostać rozpoczęte już po 3 miesiącach od przeprowadzonej ekstrakcji zęba a w niektórych wypadkach możliwa jest natychmiastowa implantacja na tej samej wizycie, na której ząb jest usuwany. Zanim dojdzie do zabiegu lekarz ocenia warunki kostne w Twojej jamie ustnej i zbiera wywiad w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań.
Czy implanty zębowe są wyczuwalne w jamie ustnej?
Implanty zębowe są wszczepiane do kości szczęki lub żuchwy. Zajmują miejsce dawnego korzenia i nie są wyczuwalne w jamie ustnej. Do implantów przymocowuje się uzupełnienie protetyczne, np. korony, mosty, protezy.
Wszczep śródkostny jest więc niewidoczny i w pełni komfortowy. Ponadto, odbudowa zęba tą metodą poprawia jakość codziennego życia i przywraca funkcjonalność jamy ustnej. Wynika to z faktu pozytywnego wpływu implantów zębowych na tkankę kostną i okluzję (siły żucia).
Z czego zrobione są implanty zębowe?
Implanty zębów najczęściej są wykonane z tytanu, który w wyniku osteointegracji zrasta się z kością szczęki lub żuchwy. Implanty tytanowe nie wywołują reakcji alergicznych i stanowią trwałe oraz stabilne wsparcie dla później osadzanych prac protetycznych.
Czy wszczepienie implantu zęba boli?
Wszczepienie implantu odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest to bezbolesna procedura. Po zakończonym zabiegu może pojawić się dyskomfort i lekki obrzęk w okolicy operowanej, ale stosując zaordynowane przez lekarza leki przeciwbólowe poczujesz ulgę.
Implanty stomatologiczne – czy trzeba o nie dbać?
Implanty zębowe i wsparte na nich uzupełnienie protetyczne traktuj tak jak naturalne zęby i myj co najmniej 2 razy dziennie oraz stosuj nici dentystyczne i płyny do płukania jamy ustnej. Zalecane jest także wykonywanie zabiegu higienizacji, w celu usunięcia kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej, które przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych dziąseł.
Prawidłowa higiena i prowadzenie zdrowego stylu życia mają pozytywny wpływ na żywotność implantów, co powoduje, że mogą one pozostać w Twojej jamie ustnej nawet całe życie. Proces implantacji wymaga cierpliwości i zaangażowania, ale jego rezultaty są tego warte. Dzięki tej metodzie możesz odzyskać piękno uśmiechu i zdrowie narządu żucia, co wpłynie także Twój na dobrostan psychiczny.