Wady zgryzu u dorosłych – czy każdą z nich da się wyleczyć?

Wady zgryzu są częstym rozpoznaniem zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Stanowią defekt estetyczny uzębienia, wpływając również na funkcjonalność jamy ustnej. Nieprawidłowe warunki zgryzowe przyczyniają się do obniżenia komfortu życia i wiążą się z szeregiem dolegliwości. Dowiedz się, czy leczenie ortodontyczne jest skutecznym rozwiązaniem w każdym przypadku?

Skąd się biorą wady zgryzu u dorosłych?

Niektóre bardzo widoczne, inne zaś możliwe do rozpoznania wyłącznie przez specjalistę podczas rutynowej kontroli. Wady zgryzu są bardzo zróżnicowane pod względem stopnia zaawansowania oraz wpływu na estetykę uśmiechu. Nieprawidłowości te mogą być uwarunkowane wieloma czynnikami.

Dlaczego warto wiedzieć, co jest przyczyną problemu? W niektórych przypadkach wdrożenie odpowiedniej terapii połączonej ze zmianą trybu życia ma bardzo duży wpływ na zmianę ustawienia zębów i skuteczność leczenia.
Do głównych przyczyn rozwoju wad zgryzu zalicza się:

  • Uwarunkowania genetyczne,
  • Wady wrodzone,
  • Parafunkcje w obrębie jamy ustnej (np. obgryzanie paznokci i kompulsywne wkładanie przedmiotów do ust),
  • Zbyt długie korzystanie ze smoczka w dzieciństwie oraz picie mleka z butelki,
  • Braki uzębienia (zarówno rozległe, jak i pojedyncze),
  • Ssanie kciuka w okresie dzieciństwa,
  • Próchnicę zębów mlecznych,
  • Obecność zębów mądrości (choć nie jest to regułą).

Jakie są rodzaje wad zgryzu?

Wady zgryzu wpływają na funkcjonalność narządu żucia. Mogą powodować utrudnienia w komunikacji i być przyczyną niewyraźnej mowy. Jakie wady zgryzu u dorosłych wyróżniamy?

  • Tyłozgryz,
  • Tyłożuchwie,
  • Przodozgryz,
  • Przodożuchwie,
  • Zgryz głęboki,
  • Zgryz otwarty,
  • Stłoczenie zębów,
  • Zgryz przewieszony,
  • Zgryz krzyżowy.

Nieprawidłowe ułożenie zębów utrudnia właściwą higienę jamy ustnej, a zatem może prowadzić do próchnicy i znacząco pogarszać komfort codziennego życia. Wady zgryzu wpływają również na urodę. Gdy zęby dolne zachodzą na górne, zmienia się wygląd uśmiechu i symetria twarzy.

Do czego prowadzą nieleczone wady zgryzu? Przede wszystkim – problem sam nie znika i postępuje wraz z upływem czasu. Wówczas dolegliwości towarzyszące nasilają się z negatywnym skutkiem dla Twojego zdrowia.

Leczenie wad zgryzu u dorosłych

Najskuteczniejszym sposobem leczenia wad zgryzu jest aparat ortodontyczny. Jeśli obserwujesz u siebie nieprawidłowości, a uśmiech wiąże się dla Ciebie z dyskomfortem i kompleksami, warto udać się na konsultację ortodontyczną w celu rozpoznania problemu.

Przed rozpoczęciem korekcji należy zapisać się na przegląd dentystyczny, w trakcie którego lekarz oceni, czy nie ma żadnych ubytków próchnicowych w jamie ustnej. Ważny jest również zabieg higienizacji, aby aparat ortodontyczny nie był zakładany na uzębienie pokryte kamieniem.

Kluczowe jest także wykonanie zdjęcia RTG pantomograficznego i cefalometrycznego oraz skanów 3D szczęki i żuchwy, na podstawie których ortodonta ocenia ułożenie zębów i charakteryzuje rodzaj wady zgryzu.

Następnym etapem jest decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego. Ortodonta szczegółowo opracowuje plan leczenia i o wszystkich etapach informuje. W trosce o Twój komfort.

Niezależnie od wybranej metody korekcji zgryzu kluczowa jest obecność na comiesięcznych wizytach kontrolnych, podczas których ortodonta ocenia postępy i wprowadza ewentualne poprawki.

Czy wszystkie wady zgryzu u dorosłych są wyleczalne?

Zdecydowaną większość wad zgryzu można wyleczyć z pomocą aparatu ortodontycznego. W niektórych przypadkach (gdy przyczyną wady zgryzu są nieprawidłowości w obrębie kości twarzoczaszki) w celu przywrócenia odpowiedniego ułożenia zębów w obydwu łukach zalecane jest leczenie operacyjne w postaci jedno- lub dwuszczękowej osteotomii.

Zabieg ten odbywa się w znieczuleniu ogólnym i polega na kontrolowanej zmianie położenia szczęki i żuchwy w celu przywrócenia pełnej funkcjonalności układu stomatognatycznego. Ten sposób leczenia jest bardziej złożony, ale jego rezultaty mają długofalowy charakter i znacząco wpływają na wygląd uśmiechu.

Do czego prowadzi nieleczona wada zgryzu?

Wady zgryzu u dorosłych są nie tylko defektem estetycznym. Nieprawidłowości układu stomatognatycznego mają wpływ na poprawną komunikację oraz funkcjonalność narządu żucia.

Niektóre wady zgryzu są przyczyną zaburzenia rysów twarzy i rozwoju próchnicy (zwłaszcza, gdy zęby górne lub dolne są w znacznym stopniu stłoczone). Mogą też prowadzić do patologicznego starcia zębów.

W wybranych przypadkach nieprawidłowości skutkują nawracającym bólem głowy lub napięciami w obrębie żuchwy, a nawet prowadzą do dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego.

Oczywistym jest więc fakt, że nieprawidłowy zgryz wymaga terapii. Pierwszy krok to konsultacja ortodontyczna pozwalająca na podjęcie decyzji o metodzie leczenia. Wizyta u doświadczonego specjalisty, który wdroży odpowiednie postępowanie, pozwoli Ci w komfortowych warunkach przywrócić sprawność uzębienia i piękno uśmiechu. Dzięki temu odzyskasz pewność siebie i pozbędziesz się kompleksów, a dawne dolegliwości nie powrócą.

Wady zgryzu u dorosłych – czy każdą z nich da się wyleczyć?