Zapalenie miazgi zęba – przyczyny, objawy, leczenie

Zdrowie jamy ustnej ma wpływ na kondycję całego organizmu. Jeśli w zębach rozwija się stan zapalny, może to prowadzić do poważnych powikłań i długofalowych konsekwencji ogólnoustrojowych. Jedną z chorób, której nie wolno bagatelizować jest zapalenie miazgi zęba. Jakie są jego objawy, przyczyny i sposoby leczenia?

Czym jest zapalenie miazgi zęba?

Ząb zbudowany jest z korzenia, szyjki oraz części koronowej. Wewnątrz korony oraz w kanałach zębowych znajduje się miazga zęba. Jest to mocno unaczyniona i unerwiona tkanka pełniąca rolę odbudowującą, dzięki której ząb jest odżywiany. Receptory bólowe znajdujące się w miazdze przesyłają do mózgu informację o stanie chorobowym toczącym się w zębie.

Stan zapalny w organizmie oznacza jego reakcję obronną na czynniki drażniące i szkodliwe. Zapalenie miazgi zęba jest zatem sygnałem alarmowym ostrzegającym o chorobie jamy ustnej.

Przyczyny zapalenia miazgi zęba

Najczęstszą przyczyną odpowiedzialną za zapalenie miazgi jest zaawansowana degradacja zęba przez próchnicę. Próchnica jest bakteryjną przewlekłą chorobą zakaźną, która rozwija się latami i przez długi czas nie daje o sobie znać dokuczliwymi objawami. Chcąc ją za wczasu zdiagnozować należy regularnie zgłaszać się na przeglądy dentystyczne.

Jakie jeszcze przyczyny zapalenia miazgi zęba wyróżniamy?

  • zaawansowana kwasowa erozja szkliwa,
  • złamanie korony,
  • uszkodzenie mechaniczne zęba.

Objawy zapalenia miazgi zęba

Sygnały płynące z naszego organizmu są bardzo ważne, ponieważ za sprawą receptorów bólowych możemy dowiedzieć się o toczącym się stanie zapalnym w tkankach. Tak też jest w przypadku zapalenia miazgi zęba. Na jakie symptomy powinniśmy zwrócić uwagę?

  • Ból zęba,
  • stan podgorączkowy,
  • tkliwość zęba,
  • podrażnienie okolicznych tkanek,
  • ropny posmak w ustach.

Zapalenie miazgi zęba po leczeniu kanałowym

Leczenie endodontyczne jest procedurą pozwalającą na ocalenie zęba i zachowanie go w jamie ustnej. Zdarza się jednak, że mimo szczelnego wypełnienia dochodzi do przemieszczenia bakterii i dalszego rozwoju infekcji. Dlatego też po zakończonym leczeniu zapalenia miazgi zęba należy zgłaszać się na cykliczne badania kontrolne do stomatologa.

Diagnostyka — jak rozpoznać zapalenie miazgi zęba?

Precyzyjna diagnostyka stanu zapalnego miazgi odbywa się poprzez wykonanie zdjęcia RTG.

Zapalenia miazgi zęba — leczenie

Sposób leczenia choroby zależy od stopnia zaawansowania stanu zapalnego. Zapalenie miazgi zęba może być odwracalne lub nieodwracalne. W pierwszym przypadku procedura lecznicza polega na oczyszczeniu komory zęba i zaopatrzeniu jej wnętrza preparatami leczniczymi, które częściowo remineralizują odwapnione tkanki i działają przeciwzapalnie.

W drugim przypadku nieodzowne jest leczenie kanałowe, aby usunąć zainfekowaną masę tkanki miękkiej, opracować kanały korzeniowe i zaaplikować wpełnienie.

Zapalenie miazgi — jak można uśmierzyć ból zęba?

Zapalenie miazgi zęba jest poważnym stanem chorobowym, którego nie wolno leczyć domowymi sposobami i na własną rękę. Jedyne sposoby na dojście do zdrowia jamy ustnej to leczenie endodontyczne lub kanałowe. Można natomiast wspomagająco, po uzgodnieniu ze stomatologiem, stosować leki przeciwbólowe.

Zapalenie miazgi zęba – powikłania

Nieleczone zapalenie miazgi zęba może doprowadzić do niebezpiecznego powikłania w postaci martwicy miazgi. Zgorzel zęba pojawia się w sytuacji, gdy tkanka miazgi obumiera, a w jej wnętrzu zaczynają gromadzić się niebezpieczne patogeny.

Martwy ząb nie jest w stanie się przed tym w żaden sposób obronić, co przyspiesza proces rozwoju infekcji. Jest to bardzo niebezpieczne dla całego organizmu, ponieważ bakterie mogą przedostać się do krwiobiegu powodując uszkodzenia wielonarządowe.

Jak zapobiegać zapaleniu miazgi zęba?

W sytuacji, gdy doszło do urazu mechanicznego zęba lub odczuwamy niepokojące objawy sugerujące rozwój próchnicy, nie można tego bagatelizować. Koniecznością jest pilna wizyta w gabinecie stomatologicznym w celu wykonania potrzebnych badań. Im szybciej zdiagnozujemy problem, tym mniej inwazyjne będzie leczenie zapalenia miazgi zęba.

W zapobieganiu rozwojowi próchnicy i chorób jamy ustnej kluczowa jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Należy myć zęby minimum dwa razy dziennie, stosować płyny do płukania ust oraz nici dentystyczne. Przynajmniej raz w roku zalecana jest higienizacja. Warto też zgłaszać się na cykliczne przeglądy dentystyczne, aby monitorować stan uzębienia.

Leki na zapalenie miazgi zęba

Oczywistym jest, że ze względu na powagę problemu, zapalenia miazgi zęba nie leczymy na samodzielnie. Jeśli odbyliśmy wizytę, podczas której lekarz wdrożył odpowiednie procedury i wyjaśnił, jakie są zalecenia, powinniśmy się do tych instrukcji stosować.

Aby złagodzić dolegliwości bólowe można zażywać leki bez recepty. W przypadku odwracalnego zapalenia miazgi stosuje się leki o działaniu przeciwzapalnym i odbudowującym. Kiedy jednak choroba przybiera postać nieodwracalną konieczne jest leczenie endodontyczne.

Zapalenie miazgi zęba u dziecka

Z zapaleniem miazgi zęba możemy mieć do czynienia także w przypadku mleczaków. Najmłodsi pacjenci trafiają na wizytę do gabinetu dentystycznego bardzo często w sytuacji, gdy stadium problemu jest zaawansowane.
Leczenie stanu zapalnego polega na usunięciu zainfekowanej tkanki i zaopatrzeniu wnętrza komory zęba specjalnym lekarstwem remineralizującym. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i nie powoduje dyskomfortu u dziecka.

Zapalenie miazgi zębowej – podsumowanie

Rozwijający się stan zapalny w miazdze zęba sam nie przeminie, będzie postępował i może przybrać postać nieodwracalną co stanowi duże ogólnoustrojowe zagrożenie dla pacjenta. Leczone zapalenie miazgi zęba daje szansę na powrót do zdrowia i przywrócenie funkcjonalności tkanki.

Dlatego tak ważne jest, by nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Silny ból zęba jest bardzo ważnym sygnałem, którego zignorowanie będzie mieć wpływ na cały organizm.

Zapalenie miazgi zęba – przyczyny, objawy, leczenie