Torbiel korzeniowa zęba — przyczyny, leczenie, zagrożenia

Torbiel korzeniowa to jama wypełniona płynem i otoczona torebką łącznotkankową związana z korzeniem zęba przyczynowego. Czym dokładnie jest torbiel korzeniowa zęba? Jakie są inne rodzaje torbieli spotykane w obrębie kości szczęki i żuchwy? Na czym polega leczenie torbieli korzeniowej?

Co to jest torbiel korzeniowa zęba?

Torbiel korzeniowa zęba jest jedną z najczęstszych zmian patologicznych w obrębie jamy ustnej. Ulokowana może być w kościach szczęk lub żuchwy. Zwykle torbiele charakteryzują się bezobjawowym i powolnym rozwojem. Z reguł są one rozpoznawane niespodziewanie w trakcie diagnostyki radiologicznej. Dopiero w późniejszym stadium rozwoju mogą wywoływać silne dolegliwości bólowe i uwypuklenie kości lub dziąsła w okolicy zmian.

Rodzaje torbieli kości szczęki i żuchwy

Dzięki rozwojowi technologii i nauki, a w tym także diagnostyki i sposobów leczenia zmian patologicznych w jamie ustnej, można wyróżnić kilka rodzajów torbieli.

Torbiel korzeniowa

Torbiel korzeniowa najczęściej obejmuje przednie zęby. Przyczyną jej powstawania jest między innymi przewlekłe zapalenie tkanek okołowierzchołkowych zęba oraz chorobowo zmieniona miazga zęba. Najczęściej spotykany rodzaj torbieli kości w obrębie jamy ustnej.

Torbiel dziąsłowa

Torbiel dziąsłowa może wystąpić zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Najczęściej jest ona diagnozowana u niemowląt, jednak w przypadku najmniejszych pacjentów nie powoduje dyskomfortu, przez co też nie wymaga leczenia.

Torbiel zawiązkowa

Torbiel zawiązkowa może mieć charakter rozwojowy lub rzadziej zapalny. Pierwsza postać występuje częściej u mężczyzn. Powstaje ona w trakcie rozwoju zawiązka zęba i często towarzyszy zębom zatrzymanym.

Przyczyny i objawy torbieli korzeniowej

Za powszechne przyczyny powstawania torbieli korzeniowej uznaje się długotrwałe stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych zęba. Taki stan zapalny może pojawić się na przykład w wyniku nieleczonej próchnicy zęba. Ryzyko powstania takich zmian patologicznych zwiększa się, gdy zaniedbuje się higienę jamy ustnej oraz systematyczne wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym.
Mimo że torbiele zaliczane są do łagodnych zmian, to nie można ich w żadnym wypadku bagatelizować. Ujawniają się one zwykle przy osiągnięciu znacznych rozmiarów, kiedy dochodzi do powstania opuchlizny i pojawia się ból zęba. Wśród najczęstszych objawów torbieli kości szczęki i żuchwy wymienia się:

  • złamania patologiczne,
  • rozchwianie zębów lub ich przemieszczanie się,
  • zaburzenia symetrii twarzy,
  • opuchlizna wokół torbieli zęba,
  • w niektórych przypadkach pojawienie się i wyciek płynu surowiczego,
  • ból zęba o różnym nasileniu, w szczególności przy gryzieniu i naciskaniu.

Na zdjęciu RTG torbiel zęba objawia się jako jednorodne, gładkie przejaśnienie, oddzielone od otoczenia. W żuchwie występuje ona w formie spłaszczonej lub owalnej, natomiast w szczęce w formie kulistej.

Leczenie torbieli

W jaki sposób przebiega leczenie? Torbiel zęba leczy się odpowiednio do rodzaju i stopnia zaawansowania zmiany. W wielu przypadkach niezbędne jest usunięcie chirurgiczne torbieli, a niekiedy nawet ekstrakcja zęba. Podczas zabiegu usuwa się torbiel zęba wraz z otaczającą ją włóknistą torebką. Niewielkie torbiele korzeniowe mogą ulec wygojeniu na skutek leczenia endodontycznego (kanałowego).

Nieleczona torbiel zęba — zagrożenia

Nieleczona torbiel zębowa może wypełniać duże fragmenty kości.Może to doprowadzić do złamań patologicznych kości oraz rozchwiania sąsiadujących zębów. Może też dojść do zropienia torbieli, co będzie skutkowało silnymi dolegliwościami bólowymi i obrzękiem .