Dentofobia – co to jest i skąd się bierze?

Dentofobia, czyli silny strach przed dentystą, dotyczy ogromnej grupy ludzi. Niestety jest ściśle powiązana z pogorszeniem stanu jamy ustnej, a co za tym idzie, reszty organizmu. Dobra wiadomość jest jednak taka, że dentofobia jest całkowicie wyleczalna i coraz więcej gabinetów stomatologicznych wychodzi naprzeciw temu problemowi, dostosowując się do potrzeb lękliwych Pacjentów.

Czym jest dentofobia?

Dentofobia, zwana również odontofobią, to inaczej paniczny, paraliżujący lęk przed wizytami u stomatologa i leczeniem stomatologicznym. Nierzadko generuje tak duży stres, że zupełnie uniemożliwia Pacjentowi korzystanie z usług stomatologicznych, co skutkuje pogorszonym stanem zębów i obniżeniem jakości życia. Poziom lęku towarzyszącego dentofobii można porównać do lęku odczuwanego przy każdej innej fobii – jak np. klaustrofobii czy lęku wysokości.

Strach przed dentystą to niestety bardzo częste zjawisko – odczuwa go prawie połowa Polaków. Na szczęście, podobnie jak każda inna fobię, dentofobię można wyleczyć.

Dentofobia, czyli strach przed dentystą – objawy

W zależności od nasilenia lęku podczas wystawienia na bodziec, chory może doświadczać różnych objawów. Zarówno niepokojowi, jak i atakowi paniki mogą towarzyszyć: nadmierna potliwość, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ból i kołatanie serca, ból głowy, a nawet omdlenie. Z tego powodu nierzadko przeprowadzenie badania lub zabiegu stomatologicznego staje się niemożliwe.

Podczas gdy stan jamy ustnej się pogarsza, strach przed leczeniem stomatologicznym niestety się nasila. Jest też silnie sprzężony ze wstydem – ponieważ Pacjent czuje się osamotniony w swoim problemie, nie wie, jak sobie z nim radzić oraz krępuje go zaniedbane uzębienie. Powoduje to powstanie błędnego koła, w którym często nawet w przypadku silnego bólu zęba Pacjent odwołuje wizytę, sparaliżowany strachem i wstydem.

Jak pokonać strach przed dentystą?

By zwalczyć strach przed dentystą, najpierw należy zmierzyć się z poczuciem wstydu i zaakceptować swój lęk. Fobia, mimo że irracjonalna, ma swoje realne podłoże – nie jest więc powodem do wstydu. Zaakceptowanie własnych ograniczeń i bezradności nie tylko pomoże nam trzeźwiej patrzeć na problem, ale otworzy nam drogę do podzielenia się nim z kimś, a tym samym szukania dla siebie pomocy.

Następnym krokiem powinno być ustalenie przyczyny strachu. Większość fobii ma swoje korzenie w dzieciństwie i nie inaczej jest w przypadku dentofobii. Może się ona rozwinąć na skutek nieodpowiednio przeprowadzonej wizyty adaptacyjnej lub negatywnego nastawienia do leczenia stomatologicznego rodziny i znajomych, którzy często przerzucają w ten sposób swoje lęki na dzieci. Warto rozważyć zwrócenie się do psychoterapeuty, który może nam pomóc w odkryciu źródła problemu.

Kluczowe w procesie pokonania lęku jest wybranie odpowiedniego gabinetu stomatologicznego. Zarówno lekarz, jak i personel powinni wzbudzać nasze zaufanie, być wyrozumiali i cierpliwi, do niczego nas nie zmuszać i dawać nam czas do oswojenia się z każdą stresującą dla nas sytuacją. Stopniowe wystawianie nas na nowe bodźce w przyjaznej i spokojnej atmosferze sprawi, że nie tylko będziemy mieli czas na zidentyfikowanie przyczyn naszego lęku, ale też pozwoli nam zastępować negatywne skojarzenia pozytywnymi.

W Dębowa Clinic na pierwszym miejscu stawiamy dobro i komfort naszych pacjentów. Za cel obraliśmy sobie prowadzenie gabinetu, w którym przyjazna atmosfera spotyka się z profesjonalizmem i wieloletnim doświadczeniem. Na co dzień dokładamy więc wszelkich starań, aby Dębowa Clinic było miejscem, do którego pacjenci chcą wracać.

Dentofobia – co to jest i skąd się bierze?