Znaczenie higienizacji zębów w kompleksowym leczeniu implantologicznym

Zagrożeniem dla prowadzenia leczenia implantologicznego może być gromadzenie się na powierzchni zębów płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego. Należy podkreślić, że mogą one gromadzić się także na koronach protetycznych i implantach. Taka sytuacja prowadzi do poważnych konsekwencji. Aby tego uniknąć, zalecamy właściwie dbać o higienę jamy ustnej w domu. Jednak bardzo ważna jest także profesjonalna higienizacja zębów w gabinecie stomatologicznym.

Na czym polega higienizacja zębów?

HIgienizacja zębów to zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie dentystycznym, których celem jest oczyszczenie powierzchni nad- i poddziąsłowej zębów z osadu, kamienia nazębnego i powierzchniowych przebarwień. Takie działania mają zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy i wzmocnić szkliwo zęba w przypadku zębów własnych pacjenta.

Ale dlaczego są tak ważne w przypadku implantów, skoro implant i korona protetyczna są odporne na próchnicę? W tym przypadku chodzi przede wszystkim o drobnoustroje znajdujące się w płytce nazębnej i kamieniu zębowym, które mogą powodować stany zapalne. Regularna higienizacja zębów oznacza piękny uśmiech przez długie lata.
W pakiecie zabiegów higienizacji znajdują się:

  • skaling – zabieg oczyszczania zębów z kamienia nazębnego wykonany przy użyciu ultradźwiękowego skalera,
  • piaskowanie – precyzyjne oczyszczanie zębów z rozbitych resztek kamienia i płytki nazębnej używając piaskarki i piasku stomatologicznego,
  • polerowanie – wygładzanie porowatej powierzchni szkliwa,co utrudnia zatrzymywanie się na nim płytki bakteryjnej,
  • fluoryzacja – aplikacja na powierzchnię zębów preparatu o dużym stężeniu fluoru, którego celem jest remineralizacja szkliwa.

Leczenie implantologiczne – jak się przygotować?

Właściwa higiena jamy ustnej odgrywa dużą rolę w leczeniu implantologicznym. Profesjonalna higienizacja jamy ustnej pozwala właściwie przygotować się do zabiegu wszczepiania implantów. Płytka nazębna i kamień nazębny to doskonałe środowisko dla bakterii. Mogą one spowodować stan zapalny, który prowadzi do osłabienia błon śluzowych i zmiany środowiska jamy ustnej na bardziej kwaśne. W wyniku tego proces gojenia się obszaru zabiegu zostaje zaburzony, co może powodować powikłania pozabiegowe. .

Takich sytuacji chcielibyśmy za wszelka cęnę uniknąć, dlatego przed zabiegiem wszczepiania implantów zalecane jest wykonanie higienizacji zębów. Dzięki temu eliminujemy czynnik zagrożenia.

Dlaczego higienizacja jest ważna podczas leczenia implantologicznego?

Implanty zębowe mogą służyć swoim właścicielom przez wiele lat. Jednak ważną informacją jest to, że ich długowieczność jest zależna od właściwej pielęgnacji – przede wszystkim regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa, podczas których wykonywana jest higienizacja zębów. Przyjmuje się, że tego typu zabiegi profilaktyczne należy wykonywać co najmniej raz na pół roku. Na wizytach kontrolnych lekarz przyjrzy się także, w jakim stanie jest wszczepiony implant.

Znaczenie higienizacji zębów w kompleksowym leczeniu implantologicznym