Opryszczka wargowa – dlaczego nie można iść do dentysty z opryszczką?

Opryszczka wargowa to wykwit skórny, który pojawia się zazwyczaj na czerwieni wargowej ust. Wywołuje ją wirus HSV-1, którym zarażonych jest wiele osób w naszym kraju oraz na całym świecie. Leczenie opryszczki wargowej polega na stosowaniu leków, choć zmiana ta może minąć także samoistnie. Co jednak należy zrobić, gdy zmiana pojawia się tuż przed planowaną wizytą u dentysty? Pacjent powinien skontaktować się z gabinetem i wizytę przełożyć na późniejszy termin.

Czym jest opryszczka wargowa i jakie są jej przyczyny?

Opryszczka wargowa jest jednym z najbardziej znanych wirusów i najczęściej atakuje właśnie człowieka. Można się nią zarazić praktycznie w każdym wieku, szczególnie w czasie, gdy choroba jest w swojej aktywnej fazie. Jak dochodzi do zarażenia? W kontakcie ze śliną, błonami śluzowymi lub skórą chorującej osoby.

Po zakażeniu wirus nie aktywuje się samoistnie. Muszą wystąpić czynniki, które go aktywują, czyli:

  • przewlekły stres,
  • anemia i odwodnienie,
  • ciąża,
  • menstruacja,
  • infekcje dróg oddechowych,
  • zbyt intensywne wystawienie na słońce,
  • urazy mechaniczne w obszarze ust.

Oprócz nieestetycznego wyglądu opryszczka na ustach nie powinna nas niepokoić, chyba że pojawia się stosunkowo często. W takich sytuacjach należy zwrócić szczególną uwagę na wzmocnienie odporności organizmu.

Opryszczka na ustach – pierwsze objawy i leczenie

Objawy opryszczki wargowej to drobne pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym na powierzchni ust. Od momentu pojawienia się mogą zwiększać swoja objętość. Przed pęknięciem uwalniają zgromadzony płyn, a następnie zaczynają się goić.

Leczenie opryszczki wargowej obejmuje przede wszystkim farmakoterapię, czyli stosowanie różnego typu tabletek, maści, a także żelów, które łagodzą objawy choroby i przyspieszają gojenie się zmiany. Wystąpienie tego rodzaju wykwitu powinno być dla nas znakiem, że nasz organizm jest osłabiony i potrzebuje wzmocnienia. Z tego względu leczenie opryszczki wargowej powinno także obejmować wprowadzenie zbilansowanej diety, bogatej w witaminy i minerały.

Opryszczka wargowa, a wizyta u dentysty

Jak już wspomnieliśmy, opryszczka na ustach powinna być potraktowana poważnie, jeśli planujemy wizytę w gabinecie stomatologicznym. Dlaczego nie można wykonać leczenia dentystycznego u osób z aktywną opryszczką? Wykonanie zabiegu wymaga szerokiego otwierania ust.

Jest to dla pacjenta zarówno mało komfortowe, jak i niebezpieczne. W takich warunkach bardzo łatwo o rozprowadzenie wirusa poprzez przebicie pęcherzyków opryszczki i przemieszczenie płynów na całą powierzchnię ust, ale także na śluzówkę jamy ustnej. Grozi to rozwojem choroby wewnątrz jamy ustnej lub w gardle, co może prowadzić do poważniejszych konsekwencji.

Opryszczka wargowa – dlaczego nie można iść do dentysty z opryszczką?