Czyszczenie protez zębowych – na czym ono polega?

Protezy zębowe to popularne rozwiązanie w przypadku bezzębia lub znacznych braków zębowych. By długo cieszyć się wygodą ich użytkowania, niezbędne jest ich odpowiednie mycie i przechowywanie. Jak o nie dbać i co się stanie, jeśli je zaniedbamy? Czy rodzaje protez zębowych różnią się od siebie pod kątem pielęgnacji? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziesz w poniższym artykule.

Metody czyszczenia protez zębowych

W pielęgnacji protez zębowych ogromną rolę pełni regularność ich czyszczenia. Dzięki temu na bieżąco usuwamy tworzącą się płytkę nazębną. Szczególnej sumienności w tej kwestii wymagają protezy nylonowe, bowiem chłoną one zanieczyszczenia, barwniki i zapachy dużo szybciej, niż popularne protezy akrylowe. Wynika to z użytego do ich produkcji materiału – proteza nylonowa posiada luźniejszą strukturę, niż proteza akrylowa.

Bardzo ważne jest również to, by do czyszczenia protezy nie stosować zwykłych past. Zamiast tego należy używać dedykowanych preparatów czyszczących. Warto zaopatrzyć się też w specjalne proszki i tabletki do czyszczenia protez zębowych – będą przydatne zwłaszcza palaczom, ponieważ nikotyna jest silnie brudzącą substancją i trudno sobie z nią poradzić za pomocą pasty.

Kolejnym ważnym krokiem jest odpowiednie przechowywanie sztucznych zębów – nagminnym błędem jest zostawianie ich w szklance z wodą. Nieużywaną protezę powinno trzymać się w szczelnym, suchym pojemniku. W ten sposób nie dopuszczamy do rozwoju na niej grzybów i bakterii.

Uzupełnieniem elementarnej higieny jest specjalna, dwustronna szczoteczka do protez – za jej pomocą doczyścimy nawet trudno dostępne miejsca. Szczególnie dokładnie należy oczyszczać okolice przydziąsłowe koron, ponieważ to tam gromadzi się najwięcej resztek jedzenia.

Dlaczego warto dbać o protezy zębowe?

Proteza zębowa jest nawet 10 razy delikatniejsze niż prawdziwe zęby. Nie można więc zaniedbać jej higieny. Przy odpowiedniej pielęgnacji przedłużamy jej żywotność oraz zapewniamy sobie maksymalny komfort jej użytkowania. Dzięki temu wymiana protezy ruchomej nie będzie przedwczesna.

Jakie są skutki nieodpowiedniego dbania o protezy?

W przypadku nieodpowiedniego lub niewystarczającego czyszczenia protezy zębowej narażeni jesteśmy na całą masę przykrych konsekwencji, takich jak:

  • nieświeży oddech
  • zmianę smaku posiłków, co bezpośrednio wpływa na obniżenie satysfakcji z jedzenia
  • stany zapalne jamy ustnej
  • choroby dziąseł (przez nagromadzony kamień nazębny)
  • choroby własnych zębów, jeśli je posiadamy (przy protezie częściowej)
  • znaczne obniżenie żywotności protezy
  • pogorszenie ogólnego stanu zdrowia – warunki panujące w jamie ustnej mają bezpośredni wpływ na resztę ciała
Czyszczenie protez zębowych – na czym ono polega?