Higiena zębów z aparatem ortodontycznym – charakterystyka i znaczenie zabiegów

Higiena zębów z aparatem ortodontycznym jest zdecydowanie utrudniona i wymaga od Pacjenta więcej czasu i uwagi. Ma ona jednak decydujący wpływ na udane leczenie, a jej zaniedbanie może prowadzić do bardzo przykrych konsekwencji zdrowotnych. Jak wobec tego czyścić zęby w domu i kiedy udać się do specjalisty na profesjonalne czyszczenie?

Jak dokładnie czyścić zęby z aparatem? – etapy zabiegu

Higiena zębów z aparatem ortodontycznym wymaga wprowadzenia przez Pacjenta dodatkowych akcesoriów do mycia. Niezbędne będą szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych – wyczyszczą one nie tylko trudno dostępne miejsca pomiędzy zębami, ale też przestrzenie pod drucikami oraz wokół zamków. Konieczne będzie też zakupienie specjalnych nici ortodontycznych. Warto zaopatrzyć się również w szczoteczkę ortodontyczną, która posiada specjalnie wycięte włosie.

Niezbędnym uzupełnieniem dla domowej pielęgnacji zębów są także zabiegi higienizacyjne, które Pacjent ortodontyczny powinien odbywać co 3-4 miesiące. Na higienizację składają się następujące etapy:

  • skaling – usuwanie kamienia nazębnego
  • piaskowanie – usuwanie osadów i przebarwień
  • polerowanie – wygładzanie powierzchni zębów
  • fluoryzacja – wzmocnienie szkliwa fluorem

Dlaczego warto czyścić zęby z aparatem ortodontycznym?

Właściwa higiena zębów z aparatem ortodontycznym ma kluczowe znaczenie dla powodzenia leczenia. Jeśli Pacjent ją zaniedbuje, może nabawić się znacznie większych problemów niż te, z którymi przyszedł do ortodonty – odwapnienia szkliwa, próchnica oraz zapalenie dziąseł.

Aparat ortodontyczny nie tylko utrudnia czyszczenie zębów, ale także sam wymaga skrupulatnego czyszczenia – wokół zamków, drucików oraz innych części zbierają się resztki jedzenia, które szybko powodują odkładanie się płytki nazębnej. W związku z tym ważne jest, by przy noszeniu aparatu nie rozstawać się ze szczoteczką do zębów i czyścić zęby po każdym posiłku. Jeśli Pacjent zaniedba higienę, odwapnienia i ubytki mogą pojawić się szybko i utrudnić leczenie ortodontyczne.

Higienizacja Pacjenta ortodontycznego – na co zwracać uwagę?

Złe nawyki higienizacyjne po założeniu aparatu ortodontycznego, mogą niestety doprowadzić do demineralizacji szkliwa oraz powstania próchnicy. Dlatego istotne jest, by przed założeniem aparatu odbyć taże wizytę higienizacyjną – przygotuje ona zęby na przyklejenie zamków, a samego Pacjenta do nowych nawyków higienicznych i żywieniowych.

Ze względu na to, że higienizacja Pacjenta z aparatem jest nieco utrudniona, w naszej klinice do piaskowania używamy nowoczesnej piaskarki AIRFLOW® Prophylaxis Master. Sprawnie usuwa ona biofilm, osad i kamień nad- oraz poddziąsłowo, nie uszkadzając przy tym zamków i ich sił wiązania.

Higiena zębów z aparatem ortodontycznym – charakterystyka i znaczenie zabiegów