Jak często wymieniać protezy zębowe – jedne z najpopularniejszych rozwiązań protetycznych? Ich żywotność zależy od ich rodzaju, materiału, z którego są wykonane oraz… samego Pacjenta.
Proteza na zęby – jak o nią dbać?
Akryl, z którego zbudowana jest tradycyjna proteza na zęby, posiada mikroporowatą strukturę – to idealne środowisko do bytowania na niej bakterii i grzybów. Trzeba mieć to na uwadze w jej codziennej pielęgnacji. Niedoczyszczona proteza zębowa może także zmieniać smak jedzenia, co znacznie obniża komfort jej noszenia. Jak zatem odpowiednio o nią dbać?
- czyść protezę minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku
- używaj specjalnej dwustronnej szczoteczki do protez – profil jej włosia pozwoli na dokładne oczyszczenie trudno dostępnych miejsc. Szczególną uwagę zwróć na okolicę przydziąsłową koron – to tam gromadzi się najwięcej resztek pokarmu, a co za tym idzie – płytki nazębnej
- nie używaj zwykłych past do zębów, ponieważ uszkodzą one powierzchnię protezy, co spotęguje odkładanie się na niej osadu i biofilmu. Stosuj pasty, tabletki i proszki dedykowane do czyszczenia protez
- ściągaj protezę na noc i wkładaj ją do suchego, szczelnego pojemnika. Nigdy nie przechowuj protezy w wodzie – sprzyja to rozwijaniu grzybów i bakterii
Pacjenci pytają, jak często wymieniać protezy zębowe. Okazuje się, że odpowiednie dbanie o protezę ma ogromny wpływ nie tylko na komfort jej użytkowania, ale też na jej trwałość i żywotność.
Jak często wymieniać protezy stomatologiczne?
Jak często wymieniać protezy zębowe? Nawet przy wzorowej higienie, każda ruchoma proteza na zęby z czasem przestaje pasować. Dzieje się tak, ponieważ przy brakach zębowych dochodzi do stałego zaniku kości wyrostka zębodołowego. W efekcie pod płytą protezy tworzy się luka, która osłabia jej stabilność. Tempo zaniku kości jest indywidualne u każdego Pacjenta.
Standardowo wymienia się takie uzupełnienia protetyczne przynajmniej co 5 lat. Nie można tego zaniedbać, ponieważ niedopasowana proteza na zęby powoduje podrażnienia.