Czy leczenie kanałowe boli? Endodoncja bez bólu (o bólu i możliwościach znieczulenia podczas leczenia)

Pacjenci często zastanawiają się, czy leczenie kanałowe boli. Jest to spowodowane głównie tym, że odczuwany przez nich ból pochodzi z zainfekowanej, silnie unerwionej miazgi. Leczenie kanałowe zębów eliminuje ten ból, a sama wizyta, dzięki znieczuleniu oraz nowoczesnym metodom podawania go, jest pozbawiona dolegliwości bólowych.

Co to jest leczenie kanałowe zębów?

Leczenie kanałowe zębów, zwane inaczej leczeniem endodontycznym, polega na usunięciu zainfekowanej przez bakterie miazgi z kanałów zębowych, następnie zdezynfekowaniu ich, a później dokładnym i szczelnym wypełnieniu odpowiednimi materiałami (jak np. gutaperka) i na koniec szczelnym zabezpieczeniu korony zęba. Wszystkie etapy przeprowadzane są z wykorzystaniem mikroskopu.

Zanim lekarz dotrze do miazgi zęba, usuwa on próchnicę ze szkliwa oraz z zębiny. Potem opracowuje odpowiednie dojście do kanałów korzeniowych.

Leczenie kanałowe zębów zawsze poprzedza wykonanie zdjęcia RTG, za pomocą którego ustala się stan i wygląd korzeni oraz to, czy dany ząb w ogóle kwalifikuje się do tego typu leczenia. Diagnostyka RTG będzie niezbędna także w trakcie oraz po przeprowadzeniu leczenia.

Ile wizyt trwa leczenie kanałowe zęba?

Współczesna endodoncja dąży do tego, by leczenie kanałowe można było zakończyć podczas jednej wizyty. Jeśli budowa i stan zęba to umożliwiają, cały proces trwa 1-3 godz. i nie ma potrzeby rozkładać tego na większą ilość wizyt.

Kiedy sytuacja na to nie pozwala (np. kiedy ząb jest bardzo zniszczony lub system kanałów jest skomplikowany), leczenie endodontyczne trzeba rozłożyć w czasie – zwykle na 2 lub 3 wizyty.

Jak można uniknąć bolesności leczenia kanałowego?

Czy leczenie kanałowe boli? Ból spowodowany jest infekcją zęba, nie samym leczeniem kanałowym. Sam zabieg jest bezbolesny, ponieważ przed jego rozpoczęciem lekarz znieczula ząb i otaczającą go tkankę. Dla Pacjentów cierpiących na silny lęk przed zabiegami stomatologicznymi możliwe jest przeprowadzenie endodoncji pod narkozą.

Dodatkowo coraz więcej gabinetów stomatologicznych decyduje się na wprowadzenie znieczulenia komputerowego. W Dębowa Clinic używamy CALAJECT™ – nowoczesnego urządzenia sterowanego przez mikroprocesor. Umożliwia on kontrolowane podawanie Pacjentowi środka znieczulającego w taki sposób, by nie powodowało to rozpierania tkanek. Dzięki temu już samo podawanie znieczulenia jest całkowicie bezbolesne, co czyni całą wizytę w pełni komfortową – zarówno dla Pacjenta, jak i dla stomatologa.

Czy leczenie kanałowe boli? Endodoncja bez bólu (o bólu i możliwościach znieczulenia podczas leczenia)