Czy implant zęba boli? Rekonwalescencja po wszczepieniu implantu

Wiele osób zastanawia się, czy implant boli. Wiercenie w kości nie wywołuje miłych skojarzeń, jednak obawy Pacjentów okazują się bezpodstawne – dzięki zastosowanemu znieczuleniu zabieg wszczepienia implantu jest całkowicie bezbolesny. Czasem jednak pojawia się mniejszy lub większy ból pozabiegowy. W niniejszym artykule opowiemy, jak można mu zapobiec i jak go ograniczyć. Ból po zabiegu i jego natężenie zależy bowiem głównie od nas samych.

Implant zęba – jak wygląda zabieg?

Zanim dojdzie do samego zabiegu, potrzebna jest dokładna diagnostyka, która obejmuje: wywiad z Pacjentem, badanie jamy ustnej oraz wykonanie panoramicznego zdjęcia RTG i tomografii komputerowej.

Jak przebiega zabieg wszczepienia implantu?
Najpierw Pacjentowi podawane jest znieczulenie miejscowe (w przypadku większej liczby ubytków – obwodowe). Potem lekarz nacina dziąsło i odwarstwia je, by odsłonić wyrostek kostny. Następnie wywierca w kości otwór, po czym poszerza go. Po umiejscowieniu tam implantu, zamyka nad nim dziąsło i zakłada szwy. Cały zabieg trwa od kilkunastu minut do pół godziny (przy większej liczbie implantów ten czas się wydłuża).

Czy wszczepienie implantu boli?

Zabieg wszczepienia implantu musi być wykonany z najwyższą precyzją – choćby już z tego powodu nie ma mowy o jakimkolwiek bólu odczuwanym przez Pacjenta. Lekarz przed przystąpieniem do zabiegu dobiera odpowiednią dawkę środka znieczulającego, by Pacjent czuł się zupełnie komfortowo. Dodatkowo w Dębowa Clinic używamy znieczulenia sterowanego komputerowo – czyni to już sam proces znieczulenia całkowicie bezbolesnym, ponieważ komputer kontroluje ilość i tempo podawanego leku tak, by nie rozpierał on tkanek.

Obawy o to, czy implant boli podczas jego wszczepiania okazują się więc być nieuzasadnione.

Czy występuje ból pozabiegowy?

Ból po wprowadzeniu implantu może się pojawić, ponieważ zabieg implantacji pozostawia po sobie ranę, która musi się zagoić. Proces gojenia zaczyna się już w gabinecie i na samym początku nie jest odczuwalny, ale tak szybko, jak znieczulenie przestaje działać, Pacjent może zacząć odczuwać ból lub lekkie rozpieranie. Zwykle jednak leki przeciwbólowe przepisane przez lekarza oraz zimne okłady świetnie radzą sobie z tymi dolegliwościami. Przy rozległych zabiegach przez kilka dni może wystąpić opuchlizna twarzy, dlatego ważne jest, by po powrocie do domu przyłożyć kompres chłodzący – dostaniemy go w gabinecie.

Przy prawidłowym gojeniu ból po zabiegu nie ma dużego natężenia. W wypadku wystąpienia silniejszych dolegliwości bólowych trzeba poinformować o tym lekarza.

Jak zminimalizować dolegliwości po zabiegu implantacji?

Stosowanie się do zaleceń lekarza ma ścisły związek z natężeniem bólu pozabiegowego.

Do tych zaleceń należą:

  • powstrzymanie się od jedzenia do pełnego ustąpienia znieczulenia
  • unikanie płukania ust do 8 godz. po zabiegu
  • unikanie gorących pokarmów w dniu zabiegu
  • bezwzględne unikanie papierosów i alkoholu przez przynajmniej tydzień od implantacji
  • unikanie intensywniejszego wysiłku do 2 tyg. po zabiegu
  • dotykanie implantu i dziąsła wokół niego tylko podczas szczotkowania
  • używanie szczoteczki z miękkim włosiem i bardzo delikatnej techniki mycia
  • przyjmowanie antybiotyku, jeśli tak zalecił lekarz
  • unikanie twardych i drażniących pokarmów do czasu wygojenia się rany